THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ó, jak rád píši recenze, kde mohu chválit. Ještě raději píši snad už jen takové, kde mohu chválit českou skupinu, a to je i tento případ. Formaci WAVE sleduji již delší dobu a teprve tímto počinem u mne absolvují maturitu s vyznamenáním. Po jejich prvních, gotičtěji působících krůčcích procházejí tito mladíci hudební pubertou, ve které si ujišťují své postoje. Obracejí se k hudební eclectice, která jejich tvorbu sune od adolescentních začátků k postpubescentímu progresivnímu crossoveru, jemuž byste v našich luzích a hájích jen ztěžka hledali konkurenty. Melodický progresivní rock rozkládající se na ploše blížící se hodině a dvaceti minutám je tvořen nenudícími skladbami, které nepůsobí jako instrumentální varieté, ačkoliv nástrojová a především aranžérská zručnost je zde podvědomě cítit na každém kroku. Předvádění nástrojových krkolomností zde však rozhodně není na pořadu dne. Skladby si dokáží udržet pozornost i přes zabijáckou stopáž, což je na tuzemskou smečku výkon hodný zapsání do kroniky českého rocku.
Koncept „Preventoru“ je vlastně vědeckofantastickou vizí, kdy je vybudován systém, jenž vyhodnocuje a případně i trestá jednotlivce na základě jejich potenciální nebezpečnosti pro společnost. Ta samozřejmě jásá, že má konečně „správný“ nástroj na eliminaci zločinu ve světě. V kulisách tohoto světa se odehrává příběh, který plodí mnohé otazníky nad pojmem jakými je například „svoboda“. Hlavní postavou, kolem níž se vše točí, je mladý student David, který se nenadále dostane do hledáčku systému Preventor. Tedy nejen hudba, ale i myšlenka celého alba disponuje nejednou zajímavostí. Hudba plyne v duchu příběhu, nalezneme zde zajímavé hrátky s dynamikou skladeb, intra odkazující na dramatickou složku alba i velmi malebná muzikantská zákoutí.
Zvukově taktéž nemám výhrad, album je oděno do sonického kabátce šitého mistrem Doležalem, a ačkoliv do světové špičky tomu krůček chybí, jde o velmi kvalitně odvedenou práci. I na zvuku je patrný cit pro jednotlivé hudební situace, rychlejší pasáže mají potřebný drive a tah na branku oproti mlžnějším plochám, nad kterými se vznášejí melancholické výpary dodávající potřebnou náladovost. Zde bych si možná posteskl u syntezátorů, kde jsou často využívány velmi podobné zvuky. Teď nemluvím o simulaci klasických nástrojů typu klavír, jenž je častým, avšak uším lahodícím rejstříkem, nýbrž o synthových plachtách, které dují v pozadí každého druhého motivu. Více invence a experimentů ve tvorbě zvuků by WAVE sedělo mnohem více, neboť to jsou právě klávesové party, které ubírají skladbám na současnosti a nechávají se potápět do bažin rockových druhohor. Drobnou výtku bych měl ke zpěvu, kde jsou chvílemi citelné rezervy. Vokál v několika částech plave na nepříliš jisté vlně a najdou se i intonační výkyvy, o kterých si rozhodně nemyslím, že byli úmyslem. Nutno jedním dechem i povědět, že tyto nešvary jsou ve mnoha případech umě maskovány dramatičtějším odstínem některých pěveckých linek. To je ovšem asi jediná skvrna na kráse aktuálního alba nadějných Pražáků, kteří se tímto albem tučně zapisují na list české rockové progrese.
Epické koncepční album s obdivuhodnou stopáží, které zušlechťuje řádná dávka skvělých nápadů a jemné progrese. Na tuzemské poměry něco opravdu výjimečného.
8 / 10
Marek Dušek
- bicí
Viktor Macák
- klávesy
Jakub Podzimek
- kytara
Petr Sládeček
- basová kytara
Tomáš Šindelář
- vokál
1. World News Today I
2. Tribal Dance
3. At The Disco
4. Untie The Speech II
5. In
6. Breathless
7. Looks Like Blood
8. No Words (Don't Intro)
9. Don't
10. Preventor II
11. Going Home (Stand Still Intro)
12. Stand Still
13. Cry A Lie
14. Fairy Tale
15. Out Of Here
16. Living Torch
17. The Day
18. Preventor III
19. Preventor IV
20. World News Today II
Preventor (2006)
DoubleD (Singl) (2004)
User Friendly? (EP) (2003)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Samovydání
Stopáž: 77:41
Produkce: WAVE
Studio: Hacienda
Když jsem poprvé zaslechl tvorbu kapely WAVE, bylo skrze celou desku mezi řádky nepsáno velkými písmeny jméno kolegy RIPa. Vím, že právě on má rád podobně zpracovaný materiál. Leč bohužel, právě onen směr je naprostým protisměrem kterým se v hudebním labyrintu ubírám já. Uznávám, že co do hudby i zpracování je deska nadprůměrná. Promyšlená. Vypiplaná a nestandardní. Zcela jistě nabízí o dost jinačí pohled na hudbu než jaký známe z většiny současné rockové tvorby. Ale nemůžu si pomoci moje srdce tíhne víc do prozkoumaných vod progresivního rybníčku. Ačkoli ctím jiné směry. Tvorba WAVE je na můj vkus až moc alternativní.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.